Yazdırılabilir Sayfa   İletişim  |  Ana Sayfa 
 
 
ana sayfa
assess hakkında
ürünlerimiz
assessment center
test geliştirme
executive coaching
eğitimler
 

Gülgöz İnsan Kaynakları Danışmanlık


Gülgöz İnsan Kaynakları'nın tescilli markasıdır.

Balmumcu, Karahasan Sok.
Beyaz Villa  No: 2/6  34340
Beşiktaş İstanbul
Tel: (212) 273 26 53

Assess’in en temel hizmetleri arasında Ölçme Değerlendirme Merkezi projeleri yer alır. Kurumların ihtiyaçlarına göre gerek işe alım ve yerleştirme amaçlı, gerek varolan çalışanların gelişim ihtiyaçlarını belirlemeye, terfi kararlarında destek olmaya, yöneticilik potansiyellerinin ortaya çıkarılmasına yönelik yapılan yetkinlik bazlı değerlendirme merkezlerinde oldukça detaylı bir kapsam içeren bir metodoloji kullanılır.

Assess Ölçme ve Değerlendirme Merkezi Danışmanlık Metodolojisi

Değerlendirme Merkezinin uygulama aşaması aşağıdaki adımları kapsamaktadır:

 1. Yetkinlik Modeli: Değerlendirme Merkezi çalışmasının amacına göre öncelikle kurumun vizyon, misyon ve stratejilerine göre uygun yetkinliklerin belirlenmesi gerekmektedir. Bu aşama iki açıdan oldukça önem taşımaktadır: Birincisi, tüm değerlendirme araçları bu yetkinliklere göre belirlenip değerlendirme merkezi oluşturulacaktır. İkincisi, bu yetkinliklerin pozitif ve negatif davranış göstergeleri değerlendirme aşamasında objektif ve standart kriterleri oluşturacaktır. Bu aşamanın kurumun İnsan Kaynakları ekibinin üst düzey yönetimle ortaklaşa yapacakları çalışmayla gerçekleştirilmesi tavsiye edilir.
 2. Değerlendirme Merkezi Matrisi: Yetkinlikleri davranış göstergeleri detaylarıyla belirlendikten sonra uygulanacak merkezin yetkinlik ve araçları içeren matrisi oluşturulur. Burada önemli olan her yetkinliğin mümkün olduğunca birden fazla araç veya yöntemle gözlenmesidir.
 3. Araçların Seçimi: Yetkinlikleri en iyi ölçebilecek araç türleri belirlendikten sonra kullanılacak araçları seçimi yapılır.
 4. Planlama ve Organizasyon: Uygulamaya geçmeden önce kurum tarafında bir proje ekibi oluşturulur. Bu ekip öncelikle eğitimi aldıktan sonra seçilen araçlar konusunda danışmanla birlikte çalışacak ve oda, program, idari ve kağıt işleri vs gibi konularda organizasyon ve planlama görevlerini üstlenecektir. Uygulama aşamasına katılacak yöneticiler de ayrıca hem süreç hem de araçların kullanımı konusunda bilgilendirilecektir.
 5. Değerlendirme Merkezi Uygulama: Uygulamalar genellikle altışar kişilik gruplar halinde yapılacaktır. Yönetim de sürece katılmayı arzu ederse tecrübeli gözlemcilerle yöneticiler eşleştirilebilir. Ayrıca bir kişinin tüm idari süreci yüklenmesi gerekecektir.
 6. Entegrasyon: Gözlem gününün sonunda entegrasyon seansında tüm gözlemleri paylaşarak katılımcıları değerlendirerek yetkinlik bazlı rapor yazma sürecine geçilir.
 7. Geri Bildirim: Her katılımcıya gözlemciler tarafından tüm süreç hakkında ve değerlendirme sonuçları hakkında yetkinlikleri bazında detaylı ve özel geri bildirim seansları düzenlenir. Bu aşamada katılımcıların yetkinliklerin tanımını çok iyi algılamaları, yönetimin bu seviyeden beklentilerini net olarak kavramaları, hem de bu yetkinliklere göre güçlü ve gelişim ihtiyaçlarının, bir anlamda gelişim planlarının ortaya çıkarılması amaçlanır.

Assessment Center’da kullanılan araçlar:

 • Grup Çalışmaları
 • Prezentasyon Sunum Egzersizi
 • Yetkinlik Bazlı Mülakat
 • Ajandamda Bekleyen İşler Egzersizi
 • NEO PI-R Kişilik Envanteri
 • Zihinsel Beceri Testleri
 • Anketler

Başa dön

 
    Faks: (212) 273 26 54